Legislativa - Agency
Bizdesk - Business Consulting WordPress Theme
Po – Pá: 8:00 – 16:00
Sledovat:

Legislativa

Základní pojmy v agenturním zaměstnávání

Agentura práce:
společnost, které bylo vystaveno povolení k agenturnímu zaměstnávání a která. Na jeho základě přiděluje zaměstnance k uživateli. Zaměstnanci mají uzavřený pracovněprávní vztah s agenturou práce. U uživatele vykonávají přidělenou práci.
Uživatel:
společnost, která si u Agentury práce objednala dočasné přidělení zaměstnance. S agenturou práce tato společnost uzavírá dohodu o dočasném přidělení. S přiděleným pracovníkem sice neuzavírá pracovněprávní vztah, ale na pracovišti jej řídí, kontroluje a přebírá jeho práci.
Přidělený zaměstnanec:
osoba, která má s agenturou práce uzavřenu pracovní smlouvu, nebo dohodu o pracovní činnosti (NIKOLIV dohodu o provedení práce!). Kromě pracovně právního vztahu agentura pracovníkovi vystavuje písemný pokyn. Ten definuje uživatele, druh práce, mzdu, pracovní dobu apod.

Agenturní zaměstnávání obecně

Pokud hovoříme o agenturním zaměstnávání, hovoříme o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce k výkonu práce u uživatele (faktického zaměstnavatele zadávajícího, řídícího a přebírajícího práci) na základě pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti. Pracovněprávní vztah je uzavřen mezi agenturou práce a přidělovaného zaměstnance. Dále je agenturou práce vystaven písemný pokyn, na základě, kterého zaměstnanec práci u uživatele vykonává. Mezi agenturou práce a uživatelem je pak uzavřena dohoda o dočasném přidělení, specifikující všechny podmínky práce.

Zakotvení v zákonech (prameny)

Zákon č. 262/2006 Sb. zákoníku práce - § 307a až 309

výklad § 307a - Agenturní zaměstnání je právní stav, kdy „zaměstnavatel na základě povolení podle zvláštního právního předpisu (dále jen „agentura práce“) dočasně přiděluje svého zaměstnance k výkonu práce k jinému zaměstnavateli na základě ujednání v pracovní smlouvě nebo dohodě o pracovní činnosti“.

výklad § 308 - taxativně uvádí, náležitosti dočasného přidělení, které se uzavírá se mezi agenturou práce a uživatelem. Jedná se např. o osobní údaje přiděleného zaměstnance, druh práce, místo výkonu práce, mzdové podmínky apod.

výklad § 309 - taxativně uvádí, náležitosti písemného pokynu, které uzavírají se mezi agenturou práce a přiděleným zaměstnancem. Jedná se např. o název a sídlo uživatele, místo výkonu práce, mzdové podmínky, určení vedoucího zaměstnance uživatele oprávněného přidělovat zaměstnanci práci a kontrolovat ji apod.

Zákon č. 435/2004 Sb. zákon o zaměstnanosti - § 10, 14, 66

výklad § 10 - Každá fyzická osoba, které má způsobilost být zaměstnancem, má právo „na zaměstnání v pracovněprávním vztahu (dále jen "zaměstnání"), na zprostředkování zaměstnání a na poskytnutí dalších služeb …“.

výklad § 14 - Zprostředkováním se rozumí jak vyhledání zaměstnání (odst. 1 písm. a) realizované personálními agenturami a Úřady práce), tak „zaměstnávání fyzických osob za účelem výkonu jejich práce pro uživatele“ (odst. 1 písm. b) realizované agenturami práce dočasným přidělením.

výklad § 66 – Vymezuje druh pracovně právního vztahu pro dočasné přidělení. To omezuje jen na pracovní poměr a dohodu o pracovní činnosti. „Zprostředkováním zaměstnání agenturou práce podle § 14 odst. 1 písm. b) se rozumí uzavření pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti mezi fyzickou osobou a agenturou práce za účelem výkonu práce u uživatele…“

Náležitosti, které musí agentura práce splňovat

Agentura práce musí být schopna kontrolním úřadům, ale i uživateli předložit:

  • povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí - dle § 14, odst. 3., písm. b) zákona č. 435/2004 Sb. zákona o zaměstnanosti

Agentura práce musí mít pro svou činnost platné povolení. Bez povolení nesmí žádná společnost poskytovat pracovníky a to ani formou „služby“

  • pojištění záruky pro případ úpadku agentury práce - dle § 58a zákona č. 435/2004 Sb. zákona o zaměstnanosti

Agentura práce nemusí mít pro svou činnost sjednánu pojistku, která by byla schopna pokrýt mzdy zaměstnanců v případě úpadku agentury práce a to v rozsahu 3 měsíčních mezd,

  • prokázání složení povinné kauce 1 000 000,00 Kč - dle § 60b zákona č. 435/2004 Sb. zákona o zaměstnanosti prokázání finanční způsobilosti agentury práce.

Agentura práce musí složit kauci 1 000 000,00 Kč. Nesložení kauce (i u agentur s již platným povolením) je považováno za správní delikt a s důsledkem odebrání licence.

Řetězení pracovních poměrů

výklad § 39 zákoníku práce – přímé zaměstnání - V přímém zaměstnání nelze se zaměstnanci uzavírat pracovní poměr na dobu určitou neomezeně, ale nejvýše 2x. Pracovní poměr přitom nesmí být delší než 3 roky. § 39, odst. 2 - „Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát.“).

výklad § 39 zákoníku práce – dočasné přidělení - V případě dočasného přidělení agenturou práce však toto omezení není platné. Agentury mohou „řetězit“ dočasné přidělení i více než 2x. § 39, odst. 6 zákona - „Ustanovení odstavce 2 se nevztahují na pracovní smlouvu zakládající pracovní poměr na dobu určitou sjednanou mezi agenturou práce a zaměstnancem za účelem výkonu práce u jiného zaměstnavatele (§ 307a, 308 a 309).“

Vstupní lékařské prohlídky

Prováděních vstupní lékařských prohlídek je obsaženo v § 59 zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách

výklad § 59 – zaměstnání pracovní poměr – Zaměstnavatel je povinen zajistit vstupní lékařskou prohlídku vždy před uzavřením pracovního poměru (§ 59, odst. 1, písm. b–1.))

výklad § 59 – zaměstnání na dohodu – V případě dohod konaných mimo pracovní poměr (dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce) je však tato povinnost nařízena jen v případě, že má být osoba ucházející se o zaměstnání zařazena k práci, která je podle zákona o ochraně veřejného zdraví prací rizikovou nebo je součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jinými právními předpisy. (§ 59, odst. 1, písm. b–2.)).

To znamená, že pokud jsou práce vykonávané na dohodu jen ve skupině I a II, není zákonný důvod tyto prohlídky zajišťovat. Samozřejmě s výjimkou případů, kdy je v některém ze zákonů zakotvena povinnost těchto prohlídek u daného druhu práce.

Novela zákoníku práce v oblasti agenturního zaměstnávání – platná od 30.07.2017

Dne 30. 07. 2017 vstoupila v účinnost novela zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce. Kromě jiného přináší i významnou změnu v agenturním zaměstnávání.

výklad § 307b písm. a) – nově není možné, aby zaměstnanec pracující u uživatele (a to jak pracovním poměru, tak i na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti) měl sjednáno souběžně i dohodu o pracovní činnosti s agenturou práce a byl dočasně přidělen k vám na pracoviště. („Agentura práce a uživatel jsou povinni zajistit, aby zaměstnanec agentury práce nebyl dočasně přidělen k výkonu práce u uživatele, u něhož je současně zaměstnán v základním pracovněprávním vztahu“).

výklad § 307b písm. b) – nově není možné, aby zaměstnanec přidělený k uživateli přes jednu agenturu, byl ve stejném měsíci přidělen ke stejnému uživateli jinou agenturou. Pokud k uživateli přiděluje zaměstnance více agentur, musí si uživatel hlídat, aby nedocházelo k přechodu zaměstnance od jedné agentury ke druhé v rámci stejného měsíce. („Agentura práce a uživatel jsou povinni zajistit, aby zaměstnanec agentury práce nebyl dočasně přidělen k výkonu práce u uživatele, u něhož konal anebo koná v témže kalendářním měsíci práci na základě dočasného přidělení jinou agenturou práce.“)